Poradíme, jak se stát progamerem!

Mladí mají dnes spoustu možností, jak se svými koníčky prorazit ve světě a ještě si při tom
mohou více než slušně vydělat.

Co by neměl uchazeč o profesionálního hráče podcenit?

Jasné je, že si musíte správně vybrat hru a být v ní nadprůměrně dobří. Hodiny budete muset věnovat tvrdému tréninku. Ale vše není jen o samotném hraní, ale také o propagaci. Hráč-čekatel na profesionální smlouvu by neměl jen tak vyčkávat a doufat, že se o něm někdo dozví. Je proto potřeba se prezentovat na sociálních sítích: základem jsou aktualizované profily na Twitteru, Facebooku, Instagramu a neposledně na YouTube. Samozřejmě je potřeba sledovat trendy a doplňovat další populární sociální sítě. K tomu je vhodné živě streamovat vlastní hraní, aby se svět o vašem umu opravdu dozvěděl. Využít k tomu můžete některou z platforem jako je Twitch, YouTube nebo Mixer.

Pokud chcete prorazit na mezinárodní scéně, je nutné ovládat cizí jazyk. Smlouvu s velkým týmem nedostanete jen za výkony ve hře, ale součástí celého kolotoče je osobní prezentace v médiích, či také prezentace celého týmu. Angličtina je základ komunikace v týmových hrách. A samozřejmě nezbytnou podmínkou je účastnit se všech možných lig a turnajů ve vámi zvoleném titulu. To dnes není problém – většina soutěží probíhá online a teprve až velká finále jsou gigantické show před publikem.

Motivace

Je důležité, abyste vy i celý váš tým měli dost silnou motivaci. Pro začátek stačí zápal do hry a chuť se zlepšovat, později si ale musíte stanovit pevný cíl, kterého chcete dosáhnout. Hlavně dávejte pozor na to, aby vám v průběhu celého tohoto procesu nevyprchala láska k danému titulu. Pokud se tak stane, zlepšování už bude velice obtížné.

Psychická odolnost

Jste ten typ hráče, který po každém neúspěchu seřve celý tým, vyhrožuje banem a poté kazí spoluhráčům společně strávené minuty? Tak potom si dejte facku a se svým chováním rychle něco udělejte. Abyste se stali profesionálním hráčem, musíte se naučit ovládat svoje emoce. Během turnajů totiž přijde spoustu vypjatých momentů a pokud během nich ztratíte nervy, přijdete i o koncentraci a tím pádem i o šanci vyhrát…

Trénink

Nejlepším se nestanete lusknutím prstu. Na vrchol vede dlouhá a trnitá cesta protkaná hodinami tréninku. Zaměřte se na slabiny, věnujte jim co největší pozornost a rozvíjejte svoje silné stránky. Dobré je si svůj čas pečlivě naplánovat a ve vhodném měřítku jej rozdělit mezi čistý trénink a hru. Během tréninku si totiž nemůžete tak dobře vyzkoušet všechny věci a jen neočekávané události proti lidským soupeřům vás mohou dostatečně připravit.

Nezapomínejte se také účastnit online turnajů a to nejen s peněžním prize poolem. Jen tady si totiž můžete beztrestně vyzkoušet, jak to celé funguje a získat cenné zkušenosti. Pokud nejste flegmatik, tak věřte, že začátky budou opravdu těžké. V prvních zápasech vás dostihne nervozita a před prvním vítězstvím se budete bát, abyste svůj dobře rozehraný výsledek neztratili. Čím více turnajů ale odehrajete, tím bude počáteční stres nižší a budete mnohem uvolněnější, což se v konečném součtu projeví i ve hře.

Nepřehánějte to

Chápeme, chcete být nejlepší a tak tomu musíte i něco obětovat, ale rozhodně tréninku nepodřizujte celý svůj život. Občasná pauza, čas strávený s rodinou či kamarády u piva vám dá nové síly. Rozhodně kvůli hraní nezanedbávejte svoje povinnosti a neodcházejte kvůli tomu z práce. Než si totiž začnete plnohodnotně vydělávat e-sportem, bude to běh na dlouhou trať a peníze se vám během této štreky určitě budou hodit.